Jak kupić na licytacji


Zakup przedmiotów na licytacjach komorniczych to nic trudnego. Serwis www.kupodkomornika.pl ma rozjaśnić cały proces szerokiemu gronu osób, które jeszcze nic nie kupowały na licytacjach komorniczych.

Po pierwsze:

Musimy pamiętać, że procedura zakupu różni się dla ruchomości i nieruchomości.

Czym są ruchomości a czym nieruchomości

Pojęcie ruchomości w polskim ustawodawstwie nie jest dokładnie zdefiniowane, przyjmuje się, że za ruchomość uznajemy wszystko co nie jest nieruchomością (definicja negatywna). Na pewno do ruchomości możemy zaliczyć przedmioty takie jak np. sprzęt rtv, agd, odzież, meble, samochody osobowe itd.

Dla odmiany pojęcie nieruchomości jest zdefiniowane i Art. 46. §1 Kodeksu Cywilnego mówi:

„Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.”

W każdym przypadku jeśli pojawi się wątpliwość czy mamy do czynienia z ruchomością czy nieruchomością polecamy zapoznać się z obwieszczeniem o licytacji, które jest dołączone jako plik PDF pod opisem każdego przedmiotu, z którego jednoznacznie wynika czy przedmiotem licytacji są ruchomości czy nieruchomości.

Po drugie:

Co musimy wiedzieć o zakupach na licytacjach komorniczych?

Licytacja ruchomości – najważniejsze aspekty

Cena wywołania na pierwszym terminie licytacji wynosi 3/4 wartości ceny szacunkowej;

  • Cena wywołania na drugim terminie licytacji wynosi 1/2  wartości ceny szacunkowej;
  • Sprzedaż dochodzi do skutku w chwili udzielenia przez Komornika przybicia osobie, która zaoferowała najwyższą cenę;
  • Cenę należy uregulować natychmiast po udzieleniu przybicia, jeżeli cena jest wyższa niż 500,00 zł nabywca może złożyć Komornikowi 20% ceny (nie mniej niż 500,00 zł), a pozostałą należność uregulować do godziny 12:00 dnia następnego;
  • Nabywca staje się właścicielem rzeczy bez żadnych obciążeń i powinien ją natychmiast odebrać.

UWAGA!!

Jeżeli na licytacji stawi się tylko jeden licytant, a taka sytuacja zdarza się często, wtedy kupi on przedmiot za cenę wywołania.

Licytacja z nieruchomości – najważniejsze aspekty

To bardziej zaawansowany proces, w którego realizację wchodzą też zazwyczaj dużo większe środki finansowe niż w przypadku ruchomości, dlatego zainteresowanych licytacją z nieruchomości odsyłamy bezpośrednio do przepisów Kodeksu Postępowania Cywilnego (Art. 952-986), oraz do kontaktu z Kancelarią komorniczą przeprowadzającą licytację. Z pewnością udzieli ona szczegółowych wyjaśnień wszystkim zainteresowanym.

Po trzecie:

Jakie dokumenty są potrzebne, aby wziąć udział w licytacji?

Przed osobą biorącą udział w licytacji nie stawia się szczególnych wymagań. Każda osoba, która nie jest ubezwłasnowolniona może wziąć udział w licytacji, należy jedynie pamiętać, aby mieć przy sobie dowód osobisty oraz odpowiednia ilość środków pieniężnych.

Po czwarte:

Kogo należy powiadomić o chęci wzięcia udziału w licytacji ?

Chęci wzięcia udziału w licytacji nie trzeba wcześniej sygnalizować, wystarczy pojawiać się w miejscu i o czasie wskazanym w obwieszczeniu o licytacji. Warto się jednak upewnić - telefonując do Kancelarii Komorniczej czy dana licytacja na pewno się odbędzie. Czasem zdarza się, że dłużnik ureguluje należność na krótko przed licytacją i Komornik w takim przypadku jest zmuszony odwołać licytację.


Aukcje komornicze
zobacz więcej »


Zakupy z aukcji komorniczej
zobacz więcej »


Licytacje komornicze
zobacz więcej »


Zakupy z licytacji komorniczej
zobacz więcej »


Oferty z aukcji komorniczych
zobacz więcej »


Oferty z licytacji komorniczych
zobacz więcej »


Okazyjne zakupy
zobacz więcej »


Komornik
zobacz więcej »